Hakkımızda

Yıldız Roket Takımı, 17 Mart 2017 tarihinde “Ülkemiz için ne yapabiliriz?” sorusuna cevap olarak kurulmuş bir proje takımıdır. Takımımız, ülkemizdeki uzay, havacılık ve savunma sanayii alanında AR-GE yaparak, yüksek yetkinliğe sahip bilim insanları ve mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Takımımız, tamamı Yıldız Teknik Üniversitesi’nin farklı fakültelerinden gelen 23 aktif üyeden oluşmaktadır.

Takımımız iki ana bölümden oluşmaktadır: Ana Ekip ve Destek Ekip. Yıldız Roket Takımı olarak Destek Ekip bünyesinde her yıl üniversitemiz öğrencilerinden uzay meraklısı yüzlerce genç bilim insanı ve mühendis adayına eğitim vererek gelişimlerini sağlamaktayız. Eğitimini eksiksiz bir şekilde tamamlayan adayları, Ana Ekip bünyesine dahil ederek takımımızın birimlerinde görevlendirmekteyiz. Roket biliminde bir yol açmak için çalışmalarımıza devam ediyor, bu amaç doğrultusunda roket tasarlıyor, üretiyor ve uçuş gerçekleştiriyoruz.

 

Misyonumuz

Nitelikli, yenilikçi, yaşadığımız çağın gerekliliklerine ve teknoloji düzeyine uygun projeler ortaya koyarak öğrenci takımlarımızın gelişen uzay ve havacılık sanayimizdeki önemine dikkat çekmek ve bu yolda yürümek isteyen potansiyel mühendis ve bilim insanlarımıza ilham kaynağı olmak için çalışmak, yarışma odaklı değil, nitelikli projeler ve AR-GE odaklı bir takım olmaktır.

 

Vizyonumuz

Uzay ve havacılık sektöründe aktif proje geliştiren öğrenci takımları içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalarla öncü, üniversitemizde ve ülkemizde roket bilimi üzerine nitelikli araştırmalar yapan, ülkesine katkı sağlayan bir toplululuk olmaktır.

 

TARİHÇE

2017: Yıldız Roket Takımı Makine Teknolojileri Kulübü çatısı altında çalışmalara başladı.

2018: Teknofest Roket Yarışması'nda alçak irtifa kategorisinde 155 başvuru arasından uçuş gerçekleştirebilen 15 takım arasında yer aldık.

2019: Teknofest Roket Yarışması'nda yüksek irtifa kategorisinde 5. olduk.

2020: Teknofest Roket Yarışması'nda hem alçak irtifa hem de orta irtifa kategorilerinde uçuş gerçekleştirdik, orta irtifa kategorisinde 2. olduk.

2021: Hibrit ve katı yakıtlı roket motorlarımızın ateşlemelerine başladık.

 

Tablo-1: Takım üyelerimizin birimlere göre dağılımları
 
Tablo-2: Takım üyelerimizin bölüm dağılımları