Semruk 1

       

 

Yıldız Roket Takımının bir yarışma için geliştirmiş ve uçuş gerçekleştirmiş ilk roketi Semruk'un tasarımı Şubat 2018'de başlamıştır. Roket, 1500 metre irtifaya çıkabilecek şekilde tasarlanmıştır. Roketimizin tasarımı aşağıda belirtildiği biçimdedir. Roketin toplam ağırlığı 13863 gram, uzunluğu 200 cm, ulaştığı maksimum hız 224 m/s'dir (0,66 Mach).

 

Şekil-1: Semruk roketinin OpenRocket tasarımı

 


 

Burun Konisi

   

Şekil 2-3: Burun konisi üretiminde kullanılan kalıp ve burun konisinin tasarımı 

 

Burun konimiz Von Karman formunda tasarlanmış ve karbon fiber malzemeden üretilmiştir. Burun konimizin uzunluğu 250 mm, et kalınlığı 5 mm ve kuru ağırlığı 250 gramdır. Üretim aşamasında tasarımda belirtilen faydalı yük ağırlığının altında faydalı yük kullanmak zorunda kalmamız sebebiyle stabilite şartını sağlamak amacıyla burun konisi epoksi ile doldurulmuştur.

 


 

Gövdeler

Tüm gövdeler karbon fiberden üretilmiş olup, 1. gövde aviyonik paneli ve ana paraşütü içermektedir. 2. gövde entegrasyon gövdesidir. 3. gövde ise motor gövdesidir. Gövde ebatları:

    1. Gövde uzunluk 780 mm, et kalınlığı 20 mm

    2. Gövde uzunluk 330 mm, et kalınlığı 20 mm, 

    3. Gövde uzunluk 640 mm, et kalınlığı 20 mm

 


 

Aviyonik Panel

Şekil 7: Aviyonik Panel Tasarımı

 

Uçuş bilgisayarı, ticari olup Apogee Components Altimeter Two olarak seçilmiştir. Uçuş bilgisayarının yer aldığı aviyonik panel, PLA'dan üretilmiş olup ağırlığı 643 gramdır.

 


 

Motor

 

Motor olarak Aerotech firmasının L851 modeli kullanılmıştır. Motor yakıt olarak Amonyum perklorat kompozit yakıt kullanmaktadır. Motorun toplam ağırlığı 3789.0 gramdır.

Şekil 8-9: Kullanılan L851 Motorunun Teknik Özellikleri

 


 

Kanatçıklar

           

Roketimizde 3 boyutlu yazıcıdan PLA maddesi kullanılarak üretilmiş 3 adet kanatçık kullanılmıştır. Kanatçıklar airfoil trapezodial formdadır. Kanatçıklar, rokete bağımsız olarak montajlanacak şekilde tasarlanmıştır.